Logo Gmina

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 8507
W sumie: 89645

Warto zobaczyć

ZDJĘCIA ZABYTKÓW PRZYRODY
 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

Zabytki przyrody w Gminie Kiełczygłów
 

Miejscowość Brutus na gruncie Pana Edmunda Raszewskiego 
- Dąb szypułkowy o obwodzie 395cm, 
Nr rejestru wojewódzkiego 15.

 

 

Kiełczygłów, pomnik
 

 

16 września 1942r. Niemcy dokonali w Kiełczygłowie publicznej egzekucji, wieszając 10 Polaków, przywiezionych z więzienia policyjnego w Radogoszczu pod Łodzią. Egzekucja była odwetem za zamach dokonany 1 września 1942r. na agronoma Otto Poha. O dokonanie zamachu Niemcy posądzili członków polskiego ruchu oporu, choć żadna z organizacji podziemnych akcji tej nie organizowała.

16 września hitlerowcy spędzili na miejsce egzekucji z Kiełczygłowa i okolicznych wsi ok. 2000 Polaków i na ich oczach wykonano wyrok. Śmierć poniosło 10 mieszkańców Łodzi i województwa: Czesław Godziński, Piotr Kulęba, Józef Łukaszczyk, Franciszek Papiórkowski, Antoni Sałaciński, Hieronim Sobala, Adam Stefański, Antoni Tomczak, Adam Witkowski, Paweł Zubert.

Zwłoki ofiar pochowano na miejscowym cmentarzu. Na miejscu egzekucji społeczeństwo gminy Kiełczygłów wzniosło pomnik upamiętniający ich męczeńską śmierć.

 

 

Walory przyrodnicze Gminy Kiełczygłów
Informacja dla tych wszystkich, którzy zechcą przyjechać i bliżej poznać uroki ziemi Kiełczygłowskiej. Mimo bliskiej obecności BOT KWB Kopalnia S.A. i Elektrowni Bełchatów można tu znaleźć naturalne środowisko przyrodnicze, spokój, ciszę i poznać historię tej gminy. Dla osób narażonych na natłok spraw, miejski stres przyroda świetnie nadaje się do spędzenia tu weekendu lub wymarzonego urlopu. Krajobraz Gminy Kiełczygłów ma swój urok o każdej porze roku. Baza noclegowa w Gminie Kiełczygłów to 3 gospodarstwa agroturystyczne : - Kolonia Chorzew "Pod Brzózką" u państawa Beaty i Cezarego Kędziów, - Ławiana u państawa Małgorzaty i Krzysztofa Kolasów, - Skoczylasy "Brzozowy Gaj u pani Barbary Depty Więcej informacji o wspomnianych powyżej gospodarstwach agroturystycznych znaleźć można na stronie internetowej gminy Kiełczygłów http://www.kielczyglow.pl w linku "Agroturystyka". Poniżej parę fotek Gospodarstwa agroturystycznego Kolonia Chorzew 
 
100 metrów od powyżąszego gospodarstwa agroturystycznego znajduje się piękny staw w Tuchaniu.

Poniżej parę fotek Gospodarstwa Agroturystycznego w Ławianie.
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
Poniżej parę fotek Gospodarstwa Agroturystycznego w Skoczylasach.
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
Poniżej również zamieszczamy parę fotek Zabytków Przyrody w Gminie Kiełczygłów
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 
Ten krajobraz wycisza i relaksuje....
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 

To warto zobaczyć!
 

W Kiełczygłowie znajduje się stary dwór z pocz. XIX wieku, który był w posiadaniu hr. Nesselrode ojca Marii Kalergis zwaną Białą Damą. Następnie był w posiadaniu Stanisława Romana Pestkowskiego, któremu 03.12.1882r. urodził się syn Stanisław Pestkowski, który poświęcił sie działalności politycznej. Członek SDKP i L, uczestnik Rewolucji Październikowej itd. Obecnie w budynku tym mieści się Gminna Biblioteka Publiczna w Kiełczygłowie. Poniżej fotka Biblioteki 

 
W odległości 2 km od Kiełczygłowa w miejscowości Osina Mała znajduje się piękna zabytkowa kapliczka pochodząca z XVIII wieku. Poniżej fotki kapliczki
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 

Piękno natury, relaks z przyrodą pozwolą na pełny wypoczynek na terenie naszej Gminy Kiełczygłów, dlatego zapraszamy do odwiedzenia i spędzenia miło czasu w najmniejszej gminie w powiecie pajęczańskim.

Opracowała Tadeusza Iskra.

Zdjęcia : T. Iskra
P. Sikora
 
 
 
Miejscowość Otok za budynkiem gospodarczym Pana Władysława Kubiaka 
- Dąb szypułkowy o obwodzie 325cm, 
Nr rejestru wojewódzkiego 13.
 
 
 

Miejscowość Kule na działce Pana Jerzego Dziwińskiego 
- Lipa drobnolistna w obwodzie 370cm, 
Nr rejestru wojewódzkiego 14.

 
 
 

W miejscowości Kuszyna Gmina Kiełczygłów zachowały się z czasów II wojny światowej okopy, które ciągną się po lasach kuszyńskich oraz zachował się grób nieznanego żołnierza.
Okopy kopali ludzie około 50, których przywieźli z Krotoszyna i Ostrowa. Byli to mężczyźni jak również kobiety. Spali u Pawełoszka i Łuczaka na Kiełczygłówku. Kuchnie mieli u Nykla na Kiełczygłówku a jedli w barakach postawionych na boisku za szkołą na Kiełczygłówku. Gdy zaczął się front to wszyscy ludzie pouciekali. 
Poniżej parę fotek okopów oraz zdjęcie grobu.

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 
 

Wójt gminy zaprasza

Mariusz Mielczarek

Przyjęcia interesantów:

Urząd Gminy w Kiełczygłowie

ul. Tysiąclecia 25
98-358 Kiełczygłów
tel./fax: 43 842 50 28
e-mail: kielczyglow.gm@hot.pl
Czas pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek - 7:00 - 15:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.